Jaké jsou typy vypínače Schneider

S vypínači se setkáváme dnes a denně. Používáme je tak často a automaticky, že už to ani nevnímáme. A to je škoda, neboť nám tak uniká obrovská bohatost jejich druhů a typů, stejně jako mnohostrannost jejich využití, kterou bychom při zběžném pohledu nečekali.rozsvícená stropní žárovka

Tím asi nejběžnějším typem, který známe všichni, je ten pákový. Může být buď široký, nebo úzký a používá se tam, kde je potřeba dané zařízení pouze zapnout a vypnout, bez nějakých jiných nastavení. Typickým příkladem, který známe všichni, je běžné stropní osvětlení. Najdeme jej ale i například na rychlovarné konvici. Není pochyb o tom, že je to ten nejzákladnější a nejpoužívanější typ.

Druhým nejpoužívanějším je tlačítkový typ. Známe jej z mnoha přístrojů, například jej najdeme na velké části modelů mikrovlnných trub, praček i jiných domácích spotřebičů, ale například i na televizi či počítači. Fungují podobně jako výše zmíněné pákové – zmáčkneme knoflík a kontakty se spojí, zmáčkneme jej podruhé a rozpojí se.

Rozdíl je však v tom, že jsou obvykle spojeny ještě s jiným typem vypínače, který určuje, https://www.stream.cz/nej/10020263-nejjedovatejsich-rostlin-na-svete-je-vic-poradi-se-tezko-urcuje které kontakty přesně budou spojeny. Tak navolíme například program na pračce či čas, jak dlouho se bude ohřívat jídlo. Také tolik netrčí do prostoru jako pákové a šetří tak místo. Navíc se hodí i tam, kde je potřeba, aby daná věc byla co nejvíce skladná.dvě rozsvícené visací lampy

Otočný typ je další. Funguje tak, že jsou k němu připojeny různé kontakty, a podle toho, jak jej natočíme, se ten daný propojí. Slouží nám ve chvíli, kdy si potřebujeme vybrat z několika možností provozu. Může to být například nastavení pracího programu na pračce či délka ohřevu na mikrovlnné troubě.

Avšak vypínače Schneider nemusí regulovat jen elektřinu. Kdo má plynový sporák, ví, že právě kruhovým vypínačem reguluje přívod plynu a tím pádem i velikost plamene. To je velmi důležité, neboť každé jídlo potřebuje trochu jiný přísun ohně a žáru, aby se správně uvařilo.

Toto jsou jen ty nejzákladnější druhy. Napadne vás ještě nějaký? Koneckonců se stačí jen rozhlédnout kolem sebe!