Zákeřná nemoc – anorexie

Anorexie je nemocí, která se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Jedná se o velmi zákeřnou nemoc, která je v mnoha případech rozpoznána až příliš pozdě. Takové případy pak mohou skončit dokonce až smrtí. Myslíte si, že to není možné? Přesvědčíme vás o opaku a řekneme vám, proč je tato nemoc nebezpečná a jak odhalit, zda se vás tato problematika taky netýká!

zdravé jídlo

Anorexie je psychická porucha, která postihuje jak muž tak, ženy. Nejvíce postiženou skupinou jsou dospívající mladí lidé a pak osoby, které se živí svými těly a vzhledem – jako například modelky, herečky a další umělecké profese.

Díky této psychické poruše vzniká blok v hlavě, který osobě namlouvá to, že je příliš obézní. Pokud se taková osoba podívá do zrcadla, sama se sebou není nikdy spokojená – ba naopak propadá depresím ze svého vzhledu.

Celá nemoc se projevuje brutálním hladověním. S hladověním se mohou střídat i záchvaty jídla nebo zvracení. Pokud touto nemocí postižená osoba něco sní, obvykle ji přepadnou hluboké deprese a má tendenci se zkonzumovaného jídla zbavit. Tomu se právě děje buď zvracením, nebo enormním sportováním.

váha s metrem

Tyto osoby si vedou velmi podrobný deník toho, co snědly a co vysportovaly. Pokud s výsledkem nejsou spokojené, další den se trápí o to více. Díky tomuto postupu velmi často dochází k naprostému vyčerpání a kolapsu organizmu.

Pokud máte pocit, že by se tato problematika mohla týkat vás, nebo někoho ve vašem blízkém okolí, neváhejte a začněte jednat! Moci s odhalením správné hmotnosti vůči vašemu věku, a výšce vám pomůže bmi index. Existují i online kalkulačky, které vám sami během pár kliknutí vyhodnotí to, jak na tom jste. Pokud hodnota bude směřovat směrem k podvýživě, určitě byste situaci neměli podcenit – věřte nebo ne, ale zachránit život může i jeden jediný den. Zkrátka, nezavírejte před tímto problémem očí.