Nadnárodní společnosti se začínají zajímat o bezobalové nakupování

Podívali jste se někdy na svůj odpad po tom, co přijdete z běžného nákupu? Klasická domácnost produkuje 60 až 80 procent plastu právě díky supermarketům. Existuje mnoho způsobů, jak množství snížit. Faktem ale zůstává, že při návštěvě běžného krámu nemáte na výběr, když si chcete koupit těstoviny, rýži či čočku. Vše má obal, který po příchodu domů rychle skončí v koši a následně v oceánu.

malá pekárna

Nejlepší obrana je útok

Díky tomu, že si lidé uvědomují závažnost nastalé ekologické situace, postupně začínají reagovat i nadnárodní korporace. Přicházejí s bezobalovými variantami u ovoce, zeleniny, s látkovými a papírovými taškami apod. Je to skvělá iniciativa, ale první krok byste samozřejmě měli udělat vy sami.

Průkopníkem tohoto hnutí byla nezisková organizace Bezobalu. V Praze založili úžasnou prodejnu, kde si můžete nakoupit všechny základní potraviny, koření i drogerii ve stylu zero waste. Funguje tak, že si přinesete vlastní sklenice a sáčky, které následně naplníte. Stačí si sklenice předem zvážit a jejich hmotnost se při placení odečte od konečné hmotnosti. Zaplatíte tak skutečně pouze za obsah.

sklenice s potravinami

První krok je na každém z nás

Podnikatel Petr Báča před několika lety začal hledat nové cesty k čistší planetě a přišel s termínem „precyklace“. Co to znamená? Jednoduše jde o princip, kdy snížení poptávky sníží produkci. Předcházení vzniku výroby plastových obalů je nejlepší odpovědí na současný problém.

To ovšem znamená, že je to pouze na nás. Když dáme společnostem dostatečný důvod ke změně, tak ji udělají. Možná ne hned, ale důležité je nevzdávat se. Pokud chceme mít čisté oceány, vzduch i půdu a nezávadné potraviny, tak se musíme snažit. Hledání obnovitelných zdrojů nekončí a v současnosti je na vrcholu.

Trochu jiné využití

Pořídit si kromě jiného můžete např. i oblečení či boty z recyklovaných pet lahví. To je samozřejmě skvělé využití již vyrobeného odpadu, nicméně to situaci neřeší. Produktů, které mohou být takto vyrobeny není mnoho a žádná firma toho nedokáže vyprodukovat tolik, aby to významně pomohlo. Tím pádem to zůstává na nás. A je pouze na nás, zda se rozhodnete k používání plastových či látkových tašek.