Prý bude hůř


Jak oznámilo v médiích naše ministerstvo financí, bude prý růst naší ekonomiky zpomalovat. V letošním roce má tento růst činit jenom 2,4 % namísto lednových 2,5 %. Na vině tomuto vývoji je prý situace ve světě, kde se zhoršuje ekonomický vývoj, což se odrazí i na nás. A v příštím roce by měla naše ekonomika růst stejně jako letos, tedy o zmíněných 2,4 %, na rozdíl od loňských 2,9 %.

grafy populace

Ekonomický růst by u nás měl být v letošním a příštím roce udržován hlavně výdaji domácností, jež budou mít stále silně rostoucí mzdy, a stále trvající nízkou nezaměstnaností, pomáhat by měly i rostoucí starobní důchody. A poškodit by nás měl hlavně odchod Velké Británie z Evropské unie, ovšem také tendence k protekcionismu, zpomalení hospodářského růstu v Německu a Číně a problémy italského bankovního sektoru.

Naším vnitřním problémem prý bude vývoj na trhu práce, kde je nedostatek zaměstnanců, a také zdražování nemovitostí a zásadní strukturální změny v automobilovém průmyslu v souvislosti s přijatými emisními normami.

Letos u nás má vzrůst inflace, a to na 2,3 %, s tím, že v příštím roce by měla klesnout na 1,6 %, kurs české koruny by měl letos setrvat na 25,50 Kč za euro a v příštím roce posílit na 25,10 Kč za euro.
ražený kov

Zatímco se doposud očekával přebytek veřejných financí ve výši jednoho procenta, nyní už to má být jen 0,3 % hrubého domácího produktu. A pokud bude vláda i nadále tak štědrá v otázce růstu sociálních výdajů, dá se v příštích letech očekávat deficit. V dalších letech totiž hrozí nižší tempo růstu příjmů státu a státní rozpočet by se logicky měl zaměřit na snižování výdajů, jež nejsou nezbytně nutné.

Pesimistické jsou v otázce našeho vývoje v příštím roce i Česká národní banka, i Mezinárodní měnový fond.

A naši politici? Už nyní slibují hromady peněz na zvyšování důchodů a dokonce i nevídaný růst platů učitelů. Chtějí zvyšovat minimální mzdu, za státní peníze stavět byty pro „sociálně slabé“,…

I když ministerstvo financí (viz úvod) dobře ví, jak se věci mají. Že bude zle. Ale vždyť ony se ty peníze vždycky někde najdou. Třeba se vydají nějaké nové státní dluhopisy