Tajemná trojice ájurvédských bylin

Samotný název triphala znamená v překladu tři ovoce. A přesně o tom se budeme bavit – o trojici ájurvédských bylin, kterou sestavili indičtí lékaři již před 5000 lety. Jedná se o amalaki (emblica officinalis), bibhitaki (terminalia belerica) a haritaki (terminalia chebula), které přes svou nelibou chuť dokážou téměř zázraky. Jaké?

mandala-2798417_1280

Pokud zmiňujeme ájurvédu, je asi potřeba si trochu přiblížit, o co se vlastně jedná. Je to vlastně starodávný medicínský systém, který položil prazáklady dnešní medicíně. A z něhož v současnosti zdravá výživa vlastně čerpá. Tak například, odkud si myslíte, že pochází ašvaganda, brahmi, botu kola a další zdravé poklady?

relaxation-1967892_1280

A teď již k samotné směsce. Triphala přesně v souladu s ájurvédou harmonizuje a regeneruje organismus. Má silné detoxikační účinky, při nichž vylučuje z organismu škodlivé látky, podporuje správnou funkci trávicího systému, zlepšuje vstřebávání živin, potlačuje nadýmání a pročišťuje tlusté střevo. Váže na sebe těžké kovy i nestrávenou potravu a pomáhá tak našemu tělu je vylučovat. Dále má dobrý vliv na peristaltiku střev, přičemž pomáhá také proti zácpě. Dále neutralizuje kyselost, zabraňuje překyselení žaludku, zmírňuje jeho bolesti a uvolňuje křeče. Pomůže i při nechutenství, prospívá i játrům a pomáhá při léčbě jejich onemocnění. Tady příznivé účinky nekončí, dále pročišťuje krev, odstraňuje toxiny a odumřelé buňky z těla, léčí infekce v močovém ústrojí, nachlazení, zlepšuje a čistí pokožku a redukuje vznik vrásek. Dále pomáhá řešit vysokou hladinu cholesterolu v krvi, čistí krev, působí jako afrodiziakum, pomáhá při nepravidelné menstruaci i vaginální suchosti, zvyšuje počet a aktivitu spermií…

Zkrátka našemu tělu prospívá skrz naskrz. Je třeba ovšem dbát správného dávkování. Triphalu nebere déle než 4 týdny, přičemž začínáme pomalu. První týden bereme pouze lžičku denně, druhý a třetí potom 2 až 3 lžičky denně, poslední týden pak opět jenom 1 až 2 lžičky. Konzumuje prášek smíchaný s libovolným množstvím vlažné vody či mléka, pijeme před spaním.