Chemie do bazénu

Koupání v parném létě patří mezi ty nejlepší zážitky, které člověk může mít. Skočit do studené vody, když je teplota vzduchu nad třicítkou, je více než osvěžující. A ještě lepší je, když kvůli tomu nemusíte kamkoliv docházet nebo dokonce dojíždět. To jde ale pouze v případě, kdy máte na dvorku nebo zahradě vlastní domácí bazén. Dnes se dají bazénu koupit za relativně slušné peníze, a i proto dnes rostou na zahradách po celé naší zemi doslova jako houby po dešti. Starosti a výdaje s bazénem ale nekončí po jeho postavení a zaplacení faktury. Teprve tehdy to začíná.
chlapec a bubliny

Likvidace škůdců

Aby byla voda v bazénu alespoň trochu použitelná, je potřeba ji pořádně pročistit. K tomu slouží jak klasická síťka na pevné nečistoty, tak i pískový či jiný typ filtru. To však ale nestačí. Dále je potřeba ve vodě zničit veškeré cizorodé prvky jako jsou například bakterie nebo řasy, které mohou případné plavce poměrně dost potrápit, zvláště, pokud si vody v bazénu trochu loknout. Naštěstí existují různé druhy chemických přípravků, díky kterým se dá vodu uvést do použitelného stavu. Nejčastěji používané dezinfekce u nás mají jako hlavní složku chlór, ale existují i přípravky, které čistí vodu pomocí kyslíku. Dokonce je možné použít i mořskou sůl nebo UV lampu, ale toto jsou už způsoby, které jsou jednak cenově poměrně náročné, druhak navíc ne vždy stoprocentně úspěšné.
táta s klukama ve vodě
pH
Zničením všech cizorodých nebezpečných organismů ale starost o vodu rozhodně nekončí. Je totiž také nutné zachovat vodu na správných hodnotách pH, které jsou 6,8 – 7,2. Pokud bude voda až příliš kyselá nebo naopak až příliš zásaditá, mohou uživatele bazénu začít trápit rozličné zdravotní potíže, nejčastěji na pokožce, která může začít rudnout a svědit. Voda se špatným pH se však negativně projeví také na bazénovém zařízení. Je tedy nezbytné měřit vodu pomocí testeru a v případě vychýlení hodnot na jednu či druhou stranu použít adekvátní chemický přípravek v potřebném množství a vodu vrátit do správných hodnot.