Povinnosti střídají povinnosti

Ať už sedíte v kanceláři, převážíte zboží nebo taháte pneumatiky, myšlenky na dovolenou se vám jistě minimálně krátce před jejím vypuknutím vkrádají do hlavy. Na chvíli se zasníte a ve své fantazii vidíte sami sebe na pláži s nápojem v ruce, na pobytu v horách, v přírodě, na chalupě. Jak je komu libo.
odraz města ve vodě
Jakmile se sen stane skutečností, máme mnohdy pocit, že fantazie byla opravdu pouhou fantazií, nebo alespoň tedy musíme uznat, že pomyslné brýle na očích byly růžovější, než jsme si mysleli.

Důvod je přitom prostý. Často totiž místo toho, abychom skutečně „vypnuli“ a načerpali síly, řešíme další povinnosti, jež jsme v minulosti (třeba kvůli pracovnímu vytížení) museli odložit. Anebo nás jednoduše okolí využije, když máme tu dovolenou, že ano. Návštěvy rodiny a známých, které absolvujeme spíše z povinnosti, nejsou výjimkou.

A výjimkou bohužel nejsou ani pracovní hovory, které, ačkoliv máme volno, jsme nuceni vyřizovat. Místo toho, aby si náš mozek skutečně odpočinul, tak musí být neustále ve střehu. Jako by nám nebylo dopřáno ani těch pár dní klidu, respektive dní, jež jsme si doopravdy vysnili a které si skutečně užijeme tak, jak jsme plánovali.

Povinnosti, s nimiž se téměř každý den potkáváme, tak vystřídají povinnosti jiné, možná ne tolik obtěžující, ale pořád jsou to povinnosti – ten cvrček v hlavě, který vás neustále nutí myslet na své úkoly. Jakmile dovolená skončí, s hrůzou zjistíme, že jsme z toho věčně jedoucího a stále se zrychlujícího kolotoče nevystoupili, a že jej v blízké době zastavit zřejmě už nepůjde.
malé letadlo
Zamysleme se nad tím, že pro svůj život nutně potřebujeme také dny, které slouží čistě pro naše blaho a načerpání tolik potřebné energie. Nezapomínejme na to, že máme absolutní právo takové dny prožít bez ohledu na to, co si o tom myslí druzí.
Nebojte se snít a své sny prožít v realitě – tak, jak jen chcete a vždycky jste chtěli.